Kapına en yakın fırın!

Alışveriş Listem

[woosw_list]

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Orman meyvelerinin
rengi de tadı da bir başka!
Anasayfa  / Lezzetli Blog / Yararlı Bilgiler / Orman meyvelerinin
rengi de tadı da bir başka!

Herbirinin rengi de şeklide bir masal hikayesinden çıkmış, bir tablonun baş köşesine yerleşmiş gibi! Yaban mersini, kızılcık, frambuaz (ahududu), böğürtlen, çilek… Kırmızı-mor renkleri ve doğanın kaynağından gelen özgün doku ve tatlarıyla orman meyveleri olarak anılan bu meyveler hem çok lezzetli hem de sağlık için son derece faydalı!

Yazın bu son günlerinde sonbahara girmeden önce en taze ve leziz halleriyle tezgâhlarda yer alan orman meyvelerini özel kılan öncelikle o eşsiz renkleri. Uzmanların her fırsatta ifade ettiği gibi rengarenk beslenmek çok çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanları alabilmek için bir hayli önemli. Bu meyvelerin öne çıkan ortak özelliklerinden ilki kalp sağlığına olan faydaları… İçeriklerinde yer alan ‘quercetin’ adlı madde antioksidan özelliğiyle kalp sağlığını destekliyor hem de kanserle savaşta olumlu etkiler sunuyor. Yine bu meyvelere özellik katan ‘ellagic asit’ ve ‘polifenoller’ maddeleri, tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatıcı etki gösterdiği de bilinen bir gerçek. Haftada iki porsiyon yabanmersini tüketmek beyni desteklerken öğrenme ve hafızayı da güçlendiriyor. Lifli olamları sayesinde içinde yer aldıkları salata, tatlı ve sos gibi besinlere de özellik katıyor.

Kırmızı orman meyvelerini pek çok şekilde tüketmek mümkün. Porsiyon olarak yemek ayrı bir keyif ama bu meyvelerle renklenen ve adeta süslenen tatlı çeşitleri de insanın ağız tadında unutulmaz bir etki bırakıyor. Bağırsak problemlerine de iyi gelen bu mucizevi meyveler hangi tatlı ya da salataya dahil olursa olsun sahiden de o yemeğin hem lezzetini hem de etkisini artırıyor. Bu minicik özel renkli meyvelerin ayrıca magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi maddeler içerirken A, B ve C vitami deposu olduğunu da eklemeli!

Zindelik veren frambuaz, kan şekerini düşürüp bağışıklık sistemini güçlendiren böğürtlen, kanı temizleyen bir antioksidan olan yaban mersini, mükemmel bir lif, C vitamini ve antioksidan kaynağı olan çilek… Sizin favoriniz olan orman meyvesi hangileri?

Call Now Button