Kapına en yakın fırın!

Alışveriş Listem

[woosw_list]

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ekmeklerin en havalısı: Baget ekmeğin Fransa’dan dünyaya yayılan hikayesi…
Anasayfa  / Lezzetli Blog / Yemek Kültürü / Ekmeklerin en havalısı: Baget ekmeğin Fransa’dan dünyaya yayılan hikayesi…

Ekmek çeşitleri söz konusu olduğunda ülkemiz topraklarında yetişen buğdaydan yapılan çeşit çeşit ekmeğin yerini şüphesiz hiçbir lezzet alamaz! Ne var ki dünyanın farklı coğrafyalarından dünyaya yayılan ekmek çeşitlerinin lezzeti ve denemeye değer olduğu da tartışılmaz…

Özgün içeriği, yapılışı ve formuyla dünyanın en bilinen, haydi itiraf edelim en havalı ekmeği de kabul edilen, bagetin çıkış yeri Fransa. Fransız yasalarına göre gramajı ve ölçüleri belirlenmiş baget ekmeğin ilk pişirildiği dönemin 18. yüzyıla uzandığı anlatılıyor ancak bu gramaj yasası 1920’de ortaya çıktığı için bagetin tarihçesinin resmi başlangıcı olarak da 20. yüzyıl kabul ediliyor.

Fransızların bu ünlü ekmeği, zarif yapısı ve özellikle de en lezzetli sandviçlerde kullanılmasıyla biliniyor. Fransızca’da ‘baguette’ kelimesinin karşılığı, ekmeğin şeklini de özetleyen ‘baton’ yani ‘sopa’ kelimesinden geliyor. Standartlarına göre 60-65 cm uzunluğunda pişirilen ekmeğin 1 metreyi geçen örnekleri de görülüyor. Ne var ki en az 80 gram ve en kısa da 40 cm olması bir kural!

Anlatılana göre dönemin Fransası’nda fırıncıların sabah saat 04.00’ten önce ve ayrıca yine sabah saat 10.00’dan sonra çalışmasına izin verilmiyordu. Fırıncılar da böylece hızla ve pratik bir şekilde yapılan baget ekmeği üretim listelerinin en başına yerleştirdiler.

Nisan 1944’te Fransa’da gerçekleşen bir etkinlik ise bu ekmek türünün nasıl da ünlü olduğunu bir kere daha kanıtlıyor! Ülkenin en lezzetli bagetlerini kimin yaptığını belirlemek için düzenlenen ‘Le Grand Prix de la Baguette’ yani ‘Büyük baget yarışı’ isimli yarışmaya katılan 200 fırıncının usta ellerinden çıkan baget ekmekler pişirmeden kokuya görünümden ve elbette tada kadar birçok faklı kritere göre değerlendirmeye alınıyor. Kazanan fırıncı yüklü bir ödül kazanırken, 1 yıl boyunca da Versailles Sarayı’nda ekmek pişirme şansı yakalıyor…

1993 yılında Fransa’da çıkan usta ellerde yoğrulan fırıncı tarzı ekmeği marketlerde satılan ekmeklere karşı korumak için çıkarılan ekmek kararnamesiyse unun öğütülmesi ve ekmek yapımına dair gereklilikleri içerir! Bu da dünyanın bu en ünlü ekmeğinin doğduğu topraklarda günümüzde de hâlâ ne kadar önemsendiğini gösteriyor. Siz de ister sandviçlerde kullanın ister yanına pek yakışan fıstık ezmesinden reçele tatlı kahvaltılık ürünlerle tercih edin, fırınımızda günlük olarak pişen baget ekmeklerin lezzetini mutlaka deneyin!

Call Now Button