Kapına en yakın fırın!

Alışveriş Listem

[woosw_list]

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Çikolata: Bir parçası bile mutluluk için yeterli!
Anasayfa  / Lezzetli Blog / Lezzet Keşifleri / Çikolata: Bir parçası bile mutluluk için yeterli!

Bir küçük parça dahi olsa yendiği anda insanı mutlu edip, moralini yükselten az yiyecek vardır! Hormonlar üzerinde yarattığı etkiyle insana mutluluk verip, iyi hissettiren besinlerden birisi kakao. Zira kakaonun içeriğinde yer alan biyoaktif besin bileşenleri ve magnezyum vücutta serotonin adı verilen mutluluk hormonunun artmasına destek oluyor. Bu fizyolojik durumun bizlere olan etkisiyse içeriğindeki kakao ile bize bir ödül sunan çikolata!

Hemen daha ilk ısırıkta beynimize gönderdiği iyi sinyaller sayesinde, bünyemiz o ısırığı bir hediye olarak karşılıyor. Kakaoya ek olarak tiramin, feniletilamin, teobromin ve kafein gibi içeriklerle hem tadı hem de dokusu ve kokusuyla duyu organlarına hitap ediyor.

Çikolata deyip geçmeyin!

Keşfedildiğin beri önce damaklara sonra da ruha iyi gelen besinlerden biri olan kakaonun sunduğu mucizevi ürün çikolata birçok kültürde önem teşkil ediyor. Tarihi bundan 4 bin yıl öncesine kadar uzanan çikolata, Honduraslı yerliler tarafından insanlığa armağan edildi! Aztek ve Mayalıların yüzyıllarca farklı biçimlerde tükettiği kakao, yeri geldi alışverişte para birimi gibi işlev gördü. Aztek dilinde xocolatl kelimesinden geldiği bilinen çikolata, kakao çekirdeklerinin havanda dövülmesiyle ortaya çıktı. Soğuk ve acı bir içecek olarak tüketilen yolculuğunda zamanda kültürleri de etkileyerek değişime uğradı.
İspanyollar tarafından Avrupa ve oradan da dünyaya yayılan kakao 16. yüzyılda yaygınlaştı. Sadece bir kısım insana ulaşan çikolata Sanayi Devrimi ile kakao yağının ortaya çıkmasıyla katı formuna kavuştu. Kakaodan gelen sağlık ve lezzetle çikolatanın sağlığa faydaları da uzun zamandır kabul görüyor. Hafıza ve zeka üzerinde olumlu etkiler yaparken kan akışının beyne doğru hızlanmasını sağlayarak beyin fonksiyonlarının gelişimine katkıda bulunuyor.

Oldukça güçlü bir antioksidan olan çikolata sadece mutluluk vermekle kalmayıp kanserle mücadelede işlev kazanıyor ve kalp hastalıklarına da iyi geliyor. Kakaonun içeriğinde yer alan bileşenler ve magnezyum sayesinde lezzetiyle bile bizleri mutlu eden çikolata fiziksel olarak da vücutta serotonin yani mutluluk hormonu salgılanmasını artırıyor. Ayrıca yapılan araştırmalarda çıkan sonuca göre işin bir de psikolojik boyutu var ki; tatlı tüketmek bilinçaltında ödül-mutluluk ilişkisiyle özdeşleşiyor.

Çikolatanın o dayanılmaz tadıyla buluşmak üzere başta ülkemiz olmak üzere farklı ülkeler ve kültürlerde çikolatanın yerini bir başka yazımıza bırakıyoruz… Biz de bu arada çikolatadan vazgeçemeyenlere tazecik krema ve meyve çeşitleriyle renklenen tadına doyum olmaz çikolatalı ürünlerimizi keşfetmeye davet ediyoruz!

Call Now Button