Alışveriş Listem

[woosw_list]

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Türkiye’nin dört bir
yanından simit kültürü
Anasayfa  / Lezzetli Blog / Yemek Kültürü / Türkiye’nin dört bir
yanından simit kültürü

Ailece hazırlanan kallavi sofralardan pratik ve doyurucu ama ayaküstü bir kahvaltıya kadar simit vazgeçilmezlerimiz arasında. Ülkemizin dört bir yanında başta kahvaltıların, gün arası atıştırmalıkların kimi zaman da yan lezzetlerle başlı başına bir öğünün en temel parçası olan simit keyfinden vazgeçemeyenler, yazımız sizin için…

Ülkemizin dört bir yanında her biri kendine özgü hazırlanıp pişirilen ve hatta kimi zaman farklı isimlerle anılan özel simit çeşitleri var. Yazımıza göz attıktan sonra bakalım sizin favori simit çeşidiniz hangisi kolayca seçebilecek misiniz!

Simitlerin en ünlüsü İstanbul simidi, taş fırında odun ateşinde pişiyor ve pekmez işleminin farklılığıyla diğerlerinden ayrılıyor. Mayalanma süresinden içeriğinde yer alan malzemelere dahi birçok farklı unsur simidin tadında değişikliğe neden oluyor.
Gevrek ismiyle hayli popüler olan İzmir simidi, adı üzerinde çıtır çıtır olduğu için böyle anılıyor. Gevrek hazırlanırken hamur önce pekmezli, kaynayan bir karışımın içinde pişiriliyor, ardından susamla kaplanarak fırına veriliyor. Yani iki kez pişirildiği için çıtır çıtır halini alıyor. Bir de gevrek, bükülerek değil düz şekilde yuvarlanarak şeklini alıyor.

Ülkemizin en ünlü simitlerinden bir diğeri Ankara simitinin özelliği hamurunun yine pekmezli karışım ve susamla bir araya gelmesi. Ne var ki Ankara simidi hazırlanırken kullanılan pekmez soğuk olarak kullanılıyor ve kıvamı da daha yumuşak oluyor. Çıtır hamuru, özel pekmezli sosuyla Eskişehir simidi de lezzet takipçileri için ayrı bir yeri olan simitlerden…

Karadeniz simitleri arasında en ünlü olan Rize simidinin ülkemize Rusya’dan geldiği biliniyor. Rusya’daki adı Bubrik iken lokalde Kerkeli ismini alıyor. Bu simit susamsız olduğu için kel simit olarak da biliniyor. Simidin en öne çıkan özelliği aşırı sert olması, pekmez suyunda kaynatılan simit ertesi güne kalmadan tazecik tüketiliyor. Trabzon’da pişirilen simitse Karadeniz Bölgesi’nden ülkeye yayılan diğer bir meşhur simit türü… Diğer simit çeşitlerine nazaran daha küçük boyutta hazırlanan simit susamlı ve susamsız olmak üzere iki çeşit hazırlanıyor. Safranbolu simidine gelince… Sıcakken çıtır çıtır dışı, yumuşacık içi ve susamsız oluşuyla ayrılıyor.

Adana ve Osmaniye de kendine özgü simit çeşitleri olan iller. Osmaniye’nin tatlı simidi hamurunun inceliğiyle öne çıkarken Adana simidinin alt kısmı susama bulanmıyor ve düz kaldığı için tava simidi olarak da biliniyor.