Alışveriş Listem

[woosw_list]

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Baharı çağrıştıran bademli tatlar
Anasayfa  / Lezzetli Blog / Lezzet Keşifleri / Baharı çağrıştıran bademli tatlar

Baharın gelişini müjdeleyen hareketliliği doğada görmeye başlar başlamaz, yeni bir mevsimi coşkuyla kucaklama heyecanı başlıyor bizde de… İlkbaharın en erken müjdecileri; ılıman havalar yüzünü gösterir göstermez tüm çevreyi ışıl ışıl hale getiren, ortalığı bembeyaz donatarak renklendiren badem çiçekleri. Ünlü sanatçıların eserlerinden, günümüze kadar kulaktan kulağa anlatılarak ulaşan efsanelere kadar birçok yerde karşımıza çıkan badem çiçekleriyle baharın gelişini kutlamak adına, ülkemizde Datça’da her sene düzenlenen bir festival bile var.

Gülgiller familyasına ait orta büyüklükte bir ağaç türü olan bademin tek güzelliği mevsimle birlikte bulunduğu yere tazelik katan çiçekleri değil tabii. Ülkemizde 1930’lu yılların sonunda yıllarında Datça’da yetiştirilmeye başlanan badem üretiminin yaklaşık yüzde 10’u da buradan sağlanmakta. Yöreye özgü onlarca farklı çeşidin yetiştirilmesi bu sağlıklı yemişi tüketebildiğimiz için bizleri de şanslı kılıyor. İlk olarak bahar başında çağla hasatı yapılan badem temmuz başlarına geldiğimizde taze badem olarak tüketilir. Son olarak da yaz sonu başlayıp hasat ile yıl boyu tüketilen kuru badem gelir sofralara. Tarihi Safranbolu Fırını ürünlerinde sıkça kullanılan badem, sadece kullanıldığı ürünlerde kattığı lezzetle değil sağlığa olan faydalarıyla da öne çıkıyor.

Yüksek yağ oranına sahip olan bademin içeriğindeki yağ asitleri vücudun direnç kazanması için bire bir. Ayrıca koruyucu fitosterol, bitkisel protein, potasyum, fosfor gibi mineraller ve vitaminler bakımından da oldukça zengindir. Öksürüğe iyi gelmekten kansızlığı iyileştirici etkisine, kemik yapısını güçlendirmekten cilt hastalıklarını önleyeci özelliğine bağışıklık sistemini güçlendiren bademin enfes ve öne çıkan tadı tatlılara da yoğun ve baskın bir lezzet katar.

Tarihi Safranbolu lezzetleri arasında da kendine bolca yer bulan bu lezzetli yemişin yetiştiği ağaçlarla baharı karşılıyoruz… Tazecik bademli ürünlerimiz için sizi Tarihi Safranbolu Fırını’na bekliyoruz.