Kapına en yakın fırın!

Alışveriş Listem

[woosw_list]

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Bir ısırıkta dünyanın lezzeti: Tartolet
Anasayfa  / Lezzetli Blog / Tatlı / Bir ısırıkta dünyanın lezzeti: Tartolet

Daha ilk bakışta iştah kabartan tartoletin minicik boyutları ve küçümen görünümüne aldanmayın! Kullanılan malzemeler ve özellikle süslemede kullanılan meyveler ne kadar tazeyse tartoletin lezzeti de haliyle o denli artar ve minicik bir lokmadan çok daha fazlasını sunar. Günümüzde çeşit çeşit meyvenin kullanıldığı farklı versiyonları üretilen tartoletin sofralarımıza gelene kadarki yolculuğunun 18. yüzyıl Fransa’sında başladığını biliyor muydunuz? O zamanlar gazlı fırınların olmadığı ülkede kocaman tuğlalardan örülen büyük fırınlar kullanılırdı. Temel olarak ekmek yapımı için inşa edilen bu fırınların ısınması da soğuması da çok uzun zaman alırdı. Lezzete ulaşmak için her anı değerlendiren parlak zekalı fırıncılar da bu ısınma-soğuma süresinin uzunluğundan faydalanmanın çok leziz bir yöntemini buldular! Bu yöntem sayesinde ortaya çıkansa ekmek kadar ısı istemeyen minicik lokmalarda ürettikleri ve adına ‘à petit four’ yani ‘küçük fırın’ dedikleri hamur işleriydi. Tarihi Safranbolu Fırını lezzetleri arasında Meyveli Petitfours çeşitleri de minicik görünümleri ve sonsuz lezzetleriyle denenmeye değer! Dilimize ‘pötüför’ olarak yerleşen bu Fransız tatlısının, insanın yedikçe yiyesini getiren o özel kreması da elbette tadının belirleyen en önemli unsur oluyor.

Özel konukların ağırlandığı partilerde ikram edilmesi bir alışkanlık halini alan ve bu küçücük lezzetlerin genel adı halini alan Petit Fours hamur işleri farklı farklı versiyonlarla genişledi, genişledikçe lezzet literatüründeki etkileri de arttı. Bu bir lokmalık tatlılar yemeklerden önce iştah açıcı olarak tercih edilirken, çay partilerinin de vazgeçilmezi oldu. İşte bugün tazecik krema ve rengarenk meyvelerle süslenerek sunulan tartolet hamurunun hikayesi de bu kadar eskiye uzanıyor. Tartoleti özel kılan bir diğer şey ise elbette yapımında kullanılan meyveler. Kividen çileğe, ananastan vişneye tartolet hamuru üzerine yerleşen ustalık isteyen o kremayla çok yakın dost olan meyveler…

Peki sizin tartolet renginiz hangisi? Mayhoş ama son derece taze hissiyle kivi yeşili mi, parlak mı parlak görünümü ve insanın içini açan kokusuyla çilek pembesi mi, tropikal kökeninden gelen ılıman tadı ve ödem attırıcı özelliğiyle ananas sarısı mı yoksa antioksidan etkisi ve ekşi güzelliğiyle vişne bordosu mu? Favori tartolet renginiz hangisi olursa olsun Tarihi Safranbolu Fırını’nın ustalıkla pişirilen; tazecik krema ile zenginleşen tartolet çeşitlerinin her birini denemek için sizi internet sitemizi keşfetmeye bekliyoruz.

Call Now Button